Dünya çapında 1.5 milyon’u aşkın kişinin ölümüne neden olan Covid 19 salgınından etkilenenler için İngiliz vize sisteminde güncelleme yapıldı. 15 Aralık tarihli yeni yönetmelik, İngiltere’den bir çıkışta 6 aydan daha uzun süre kalanlar için bazı istisnalar getiriyor.

Bilindiği üzere İngiliz vize sistemi, süresiz oturum başvurusunda bulunanların, başvuru tarihinden geriye dönük 5 yıllık bir periyotta, bir çıkışta 6 aydan daha uzun bir süre ülkeden ayrı kalınmaması kuralını içeriyor. Bunun ihlal edilmesi durumunda, süresiz oturum başvurusunda gereken 5 yıllık ikametgah süreci sıfırlanıyor. Bir başka ifade ile, ülkede 5 yıl yaşamasına rağmen, bir çıkışta aralıksız olarak 6 ay süreyle İngiltere’den ayrı kalanların süresiz oturum başvuruları red ediliyor ve yeniden kalıcı oturuma başvurmaları için, bu 6 aylık kuralın sonlandığı tarihten itibaren yeniden 5 yıl süreyle ülkede yaşaması gerekiyor.

Ancak Covid-19 kaynaklı seyahat kısıtlamaları nedeniyle İngiltere’den ayrılmasına rağmen zamanında geri dönemeyen ve bu nedenle kuralı ihlal etmiş olanların durumuna İngiliz hükümeti sempati ile yaklaşıyor. Güncellenen son yönetmelik, salgın hastalıklar ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle ülkeye 6 aydan fazla ancak 1 yıldan az süreyle geri dönememiş olanların, ülke dışında geçirdikleri süreleri af kapsamına alıyor. Yönetmeliğin bu güncellenmiş hali, ülkeden 6 aydan uzun süre aralıksız ayrı kalmış olanlara istisna getirirken, bu istisnanın 1 yılı aşmaması gerektiğine dikkat çekiyor. 1 yıllık süreç aşılması durumunda, süresiz oturum izni başvurusunda gereken 5 yıllık ikametgah kuralı sıfırlanacak.

Bu güncellemenin, şimdilik AB vatandaşları ve aile bireylerini kapsamasına rağmen, yakın bir gelecekte tüm vize sahiplerini kapsayacağı tahmin ediliyor. Ankara Anlaşması vizesinde olanlar için, kalıcı oturum yönetmeliğinde daha önce yapılan bir değişiklikle, seyahat kısıtlamasından kaynaklı nedenlerle ülkeden bir çıkışta 6 aydan fazla ayrı kalanlara da istisna getirilmiş ancak üst sınır belirtilmemişti. Üst sınır olmamasına rağmen, Ankara Anlaşması yönetmeliğindeki seyahat kısıtlaması ifadesi, kısıtlamaların geçerli olduğu dönemleri kapsıyor. Seyahat kısıtlaması Türkiye’de Mart-Temmuz 2020 ayları arasında geçerli olduğu için bu dönemlerin zorunlu ikamet kuralından muaf tutulması kesinleşirken, Temmuz’da seyahat kısıtlaması sona ermesine rağmen ülkeye geri dönmeyenlerin bu uygulamadan yararlanması beklenmiyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: