Expat raporuna göre Portekiz en yaşanır ülke

Vizesiz Dünya tarafından tarihinde yayınlandı

Yabancı bir ülkede yaşamayı düşünenler için Portekiz birinci sırada geliyor

İş bulma, eğitim veya daha iyi bir hayat aramak için başka ülkelere göç eden insanların sayısı giderek artıyor. Birçok insan yeni bir hayat kurmak amacıyla kendisi için en iyi ülkeyi belirlemeye çalışıyor. Avrupa ülkeleri içinde expatlar yani göçmenler için en iyi ülke olarak Portekiz seçildi. İkinci sırada ise İspanya var.

Göçmenler için en uygun ülkelerin hangileri olduğuna dair çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bunlardan birisi de Almanya merkezli InterNations (Uluslar Arasında) şirketi tarafından 2014 yılından beri her sene açıklanan İçerideki Göçmen (Expat Insider) raporu.

3,2 milyon üyesi bulunan InterNations 2019 raporu için yapılan araştırmaya 187 farklı ülkede yaşayan 182 ayrı milletten 20 bin 259 kişi katıldı. En az 75 katılımcının cevap verdiği ülke/bölgeler sıralamaya girerken bu sayı 64 oldu.

64 ülke içeresinde bir çok Avrupa ülkesi yer alıyor. Genel sıralamada üçüncü olan Portekiz Avrupa’da ise ilk sırada bulunuyor. Avrupa ülkeleri içinde Portekiz’in hemen ardından komşusu yine bir Akdeniz ülkesi İspanya geliyor.

İtalya ve Yunanistan son sıralarda

Avrupa ülkeleri içerisinde göçmenler için en iyi yerler arasında İtalya son sırada yer alıyor. Yine Yunanistan ve İngiltere’de alt sıralarda dikkat çekiyor.

Rapor, doğdukları ülkeyi terk edip yabancı ülkelere göç eden binlerce kişinin farklı kategorilerdeki sorulara verdiklere cevaplar üzerine hazırlanıyor. ”Göçmenler için en uygun ülkeler hangileri?” sorusuna yanıt aranırken beş farklı kategoride değerlendirme yapılıyor: Yaşam kalitesi, yerleşimin kolaylığı, yaşam maliyeti, yurtdışında çalışma ve aile hayatı. Bunların yanısıra katılımcılara “Genel olarak yurtdışında yaşamaktan ne derece memnunsunuz?” sorusu yöneltilerek ‘en iyi’ ve ‘en kötü’ ülkeler belirleniyor.

Yaşam kalitesinde Portekiz zirvede

Yaşam kalitesi açısından bakıldığından göçmenler için 64 ülke içerisinde dünyada en iyi yer Portekiz. Yerleşim kolaylığında da Avrupa’nın en iyisi Portekiz. Bu alanda İspanya ikinci, Yunanistan üçüncü olurken Güney Kıbrıs ise Avrupa’da 4. en iyi ülke.

Yurtdışında çalışmak için Almanya ve Hollanda

Yurtdışında çalışma kolaylığı anlamında ise göçmenler için en iyi ülke küçük Avrupa ülkesi Lüksemburg. Bunu Almanya ve Hollanda takip ediyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: