İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office)’in, ülkede faaliyette bulunan 45 göçmenlik firması hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Suç duyurusunda bulunulan firmalar arasında OISC danışmanlık şirketlerinin yanısıra tanınmış bazı avukatlık firmaları da yer alıyor.

Suç duyurusu gerekçesinde ‘gereksiz yere vize başvurusunda bulunarak veya göçmenlik mahkemelerine mesnetsiz iddialarla giderek göçmenlerin umutlarını sömürmek, gereksiz yere kurumların zamanlarını alarak kamuya maliyet getirmek’ gibi iddialar göze çarpıyor. Bilindiği üzere, çalışmak, yaşamak ve eğitim almak amacıyla dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kişi İngiltere’ye gelmek istiyor. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ‘umutsuz vaka‘ olarak nitelendirilebilecek vize yönetmeliklerine uygun olmayan niteliksiz iş gücüne sahip kişilerden oluşuyor.

İçişleri Bakanlığı’nın iddiasına göre, bazı göçmenlik danışmanlığı firmaları, “vize almaya uygun olmayan kişilerden haksız yere para kazanmayı hedefleyip, vizelerinin red edileceğini bile bile başvurularını alıyorlar. Sadece vize başvurusu ile yetinilmiyor, aynı zamanda gereksiz yere mahkemelerin kapısını çalarak hem kamu personelini gereksiz yere meşgul ediyorlar hem de kamuya gereksiz mali yük getiriyorlar.”

Bakanlık iddiasına göre, olumsuz sonuçlanan vize başvuruları ve mahkemelerde bu firmaların payı %60’ın üzerine çıkmış durumda. İngiltere’de kamudan aldığı payın giderek azaldığı içişleri bakanlığında, çalışan memur sayısında kesintiye gidilmesi, vize başvurularında 6 aya yaklaşan bekleme sürecine neden oluyor. Gereksiz vize ve mahkeme başvurularının önlenmesiyle, vize memurlarının zamanlarını gerçekçi başvurularda değerlendirmesi durumunda bu bekleme sürecinin kısalacağı iddia ediliyor.

Bakanlığın şikayeti nedeniyle OISC ve İngiltere Barosunun, adı geçen firmalar hakkında inceleme yapacakları ifade ediliyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: