Dünya’nın en cazip oturma izni programını sunan Portekiz, vatandaşlıkta bekleme süresini 6 yıldan 5 yıla düşürdükten sonra, geçen hafta bir adım daha atarak, yabancı yatırımcıların dikkatini daha fazla üzerine çekmeyi başardı.

Portekiz’de gayrimenkule yatırımı teşvik etmek ve yerli halkın konaklama sorununu çözmek isteyen Portekiz hükümeti, çareyi kiralardan alınan vergileri düşürmekte buldu. Alınan kararla önceden %28 olan kira vergisi, en az 2 yıllık kira kontratlarında 2 puan düşürülerek %26’ya çekildi. Kira kontratının 5 yıldan uzun süreli olması durumunda bu vergi oranı %23’e, 10 yıldan uzun süreli kontratlarda ise %14’e düşürüldü. Hükümet, 20 yıldan uzun süreli kira kontratlarında ise vergi oranını tarihin en düşük seviyesine, %10’a çekti.

Portekiz hükümet sözcüsü, alınan bu kararla Portekiz’i yabancı yatırımcılar için daha da cazip bir ülke haline getirmeyi amaçladıklarını belirtirken, esas amacın Portekiz’deki yerli halkın uzun süre kiralama tercihlerinde yaşanan sıkıntıları azaltmak olduğunu belirtti.

Portekiz’de uzun süreli kira gelirleri evin ortalama değerinin %3 ile %5’i arasında değişiyor. Bu gelir, turistlere yapılan kısa süreli kiralamalarda yıllık %10’a kadar çıkıyor. Portekiz’deki ev fiyatlarının her yıl enflasyonun üzerinde artmasının yanısıra Euro cinsinden cazip kira geliri sunması, yatırımcıların Portekiz’de daha fazla gayrimenkul pazarına yatırım yapmalarına neden oluyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: