Malta hükümeti ‘Yatırımcılara Vatandaşlık’ uygulamasında şartlara uygunluk konusunda gerekli dikkatin gösterilmediği ve bazı süreçlerin şeffaf olmadığı yönündeki eleştirilere tepki gösterdi. Hükümet yatırm yaparak Malta Vatandaşlığına başvuranlarla ilgili açık şartların bulunduğunu, bunların dikkatle uygulandığını ve sürecin sıkı şekilde denetlendiğini bildirdi. Maltalı yetkililer eleştirilerin yanlış bilgiler içerdiğine dikkat çekerek tüm işlemlerin AB denetiminde ve şeffaf olduğunu, basında çıkan haberlerın gerçeği yansıtmadığını belirttiler.

Malta hükümeti son zamanlarda Uluslararası Şeffaflık Örgütü ve Küresel Tanıklık tarafından yayınlanan Malta Vatandaşlığı hakkındaki rapor üzerine basın açıklaması yaptı. “Doğru ya da yeterince araştırılmamış gibi görünen” unsurlar bulunduğuna dikkat çeken Malta hükümeti programın dikkatle uygulandığını ve örgüt tarafından ortaya konan tavsiyelerin zaten Malta’da uygulandığına dikkat çekti.

Malta’da Altın Vize programını Malta Bireysel Yatırımcı Programı Ajansı’nda (IIP) yürütüyor.  Ajans bu konudaki tartışmalara dair raporun yazarlarını bilgilendirdiklerini ancak geri dönüş alamadıklarını da açıkladı. Hükümet, şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda raporun kendisiyle çeliştiğine vurgu yaparak programa ilişkin verilere erişimin mümkün olduğunu bildirdi.

En yüksek ret oranı Malta’da

Yetkilileri Malta’nın tüm vatandaşlık programları içinde en yüksek ret oranına sahip olduğunu kaydetti. Diğer ülkelerde bu oran yüzde 10 civarında seyrederken Malta’da başvurular sıkı denetlendiği için başvuruların yaklaşık yüzde 40’ı olumsuz sonuçlanıyor.  Açıklamaya göre vatandaşlık programının ilk dört senesinde Malta yaklaşık 700 milyon Euro yatırım çekti. Bu yatırımlar ülkede sosyal konut inşası başta olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

Malta Parlamentosu Reformlar, Vatandaşlık ve İdari Süreçlerin Basitleştirilmesi Başkanı Julia Farrugia Portelli de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Malta’nın tavsiyelerin çoğunu halihazırda uyguladığını belirterek rapora tepki gösterdi. Rapor, daha fazla standardizasyon ve bilgi paylaşımı çağrısında bulunmasına rağmen Malta bunların çoğunu dikkatle uyguluyor.

Programdan Yararlanma Koşulları

Programdan yararlanmak için en temel koşullar ise şöyle:

  • Değeri en az 350 bin Euro olan ve en az 5 yıl süreyle tutulacak bir gayrimenkul satın almış olmak veya 5 yıllık bir süre için yılda en az 16 bin Euro kirayla bir ev veya daire kiralamış olmak; ve
  • En az 650 bin Euro tutarında bir rakamı, Malta Ulusal Gelişim ve Sosyal Fonuna bağışta bulunmak; ve
  • En az 150 bin Euro tutarında bir rakamı, en az 5 yıl süreyle Malta devlet hazine bonosu yatırmak veya hisse piyasasında değerlendirmek;

Coates Global, Malta’da hizmetinizde

Coates Global, Malta’da yatırım yapmak isteyenlere çok kapsamlı hizmetler sunuyor. Programın detayları ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: