Her bütçeye göre “satılık vatandaşlık” bulmak mümkün. 40 bin Euro’dan başlayan vatandaşlıklar 2 milyon Euro’ya kadar çıkıyor. En değerli vatandaşlıkların başında ise şüphesiz Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım ve çalışma izni kazandıran AB pasaportu geliyor. Birçok Avrupa ülkesi yatırımcı çekmek için vatandaşlık programları yürütüyor. Gayrimenkul yatırımı karşılığında oturum ve vatandaşlık hakkı getiren “Altın Vize”ye ilgi giderek artıyor. “Vatandaşlık satışı” büyük bir endüstri haline gelirken Avrupa’daki “Altın Vize” (Golden Visa) pazarı 12 milyar Euro’ya kadar yükselmiş durumda.

2008’deki ekonomik kriz birçok Avrupa ülkesini derinden etkilerken hükümetler çıkış yolu farklı formüllere başvurmuştu. Bunlardan birisi de yatırımcı çekmek için cazip oturum ve vatandaşlık şartları sunmaktı.  Şartları ülkeden ülkeye farklılık gösteren Altın Vize belirli bir limitin üstünde konut satın alanlara önce oturum ve sonra da AB vatandaşlığının yolunu açıyor.

En popüler Altın Vize programı olarak Portekiz dikkat çekiyor. Portekiz şu ana kadar Altın Vize ile son beş yılda 3,5 milyar Euro’dan fazla yatırım çekti. Bunların neredeyse tamamına yakını gayrimenkul satışı üzerinden geldi.

Vatandaşlık yarışında oldukça küçük ülkeler olmalarına rağmen Kıbrıs ve Malta’nın performansı da çok dikkat çekiyor. Kıbrıs’ın da bu süreçte yaklaşık 4 milyar Euro ile en fazla yatırım toplayan ülke olduğu görülüyor. Kıbrıs özellikle lüks konut satışıyla öne çıkıyor. Malta ise bu yolla yaklaşık 0,6 milyar Euro yatırım topladı. Son dönemde büyük bir çıkış yakalayan Yunanistan’ın bu pastadan aldığı pay 1,5 milyar Euro. İspanya ise Altın Vize ile yaklaşık 2 milyar Euro yatırım çekti. Bu beş ülkenin son beş yılda topladığı toplam Altın Vize yatırımı 12 milyar dolara dayanmış durumda.

ÇİN’İN ALTIN VİZE YATIRIMI 24 MİLYAR DOLAR

Peki “sahibinden satılık vatandaşlık” sadece Avrupa’da mı var? Hayır, neredeyse dünyanın her yerinde çeşitli şartlarda yatırım karşılığında oturum ve vatandaşlık almak mümkün. Sadece Çinlilerin son 10 yılda Altın Vize programları ile yaptığı yatırım 24 milyar dolar. ABD’de harcanan miktar ise 7,7 milyar dolar.

EN PRESTIJLI VATANDAŞLIK PROGRAMI: MALTA

Malta vatandaşlığı ortalama 750 bin Euro bağış ve masraf gerektiriyor ancak neredeyse tüm gelişmiş ülkelere vizesiz seyahat olanağı vermesinin yanısıra, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tam serbest dolaşım hakkı da veriyor. Bu özelliği sayesinde, Malta vatandaşlığı dünyanın en çok tercih edilen vatandaşlık programı olmuştur.

Malta vatandaşlığı hakkında detaylı bilgi https://www.vizesizdunya.com/malta  adresinden edinilebilir.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: