Portekiz’de Altın Vize etkisi: Gayrimenkullerin dörtte birini yabancılar satın aldı

Vizesiz Dünya tarafından tarihinde yayınlandı

Portekiz’in Altın Vize (Golden Visa) programına ilgi giderek artıyor. 2017’de gayrimenkul satışları yüzde 25-30 civarında artarken yabancı yatırımcılar 50 binden fazla konut satın aldı. Bu da toplam satışların dörtte birine karşılık geliyor. Gayrimenkul satışlarının artması hemen fiyatlara da yansıdı. Başkent Lizbon’da bir sene öncesine göre konutların metrekare fiyatı yüzde 37 arttı.

Portekiz Emlak Komisyoncuları Derneği (APEMIP) Başkanı Luís Lima’nın açıkladığı bilgilere göre 2017’de 215 bin konut satıldı. Bu önceki yıla göre yüzde 25-30 civarında artışa denk geliyor. Yabancılar ise 50 binden fazla konut aldı. Birleşik Krallık, Çin ve Brezilya vatandaşları yabancı yatırımcılar arasında önemli bir yer tutuyor.

Lima, “2017 rakamları beklediğimizden daha yüksek gerçekleşti ve bu bize emlak piyasasının bu yıl büyümeye devam edeceğini gösteriyor.” dedi. Başkan Lima Aralık 2017’de Lizbon’da konutların ortalama metrekare fiyatının 2 bin 796 Euro olduğunu açıklarken bunun bir sene öncesine göre yüzde 37 yüksek olduğunu bildirdi. Lima bu artışa rağmen varlıklı yabancılar için fiyatların hala uygun ve diğer rakip piyasaların altında olduğunu vurguladı.

Lima “Brezilyalılar, daha fazla ödemeye hazırlar. Rio de Janeiro’ya gittim ve insanlar ayrılmak istiyorlar, Brezilya’yı terk ediyorlar “dedi. Lima Çinlilerle birlikte Brezilyalıların Altın Vize’den en fazla yararlananlar olduğunu kaydetti.

Fiyatlar, Porto’da yıl içinde yüzde 24, Faro bölgesinde ise yüzde 18 arttı. Ülke genelinde ise gayrimenkul fiyatları 2017 boyunca yüzde 25 daha pahalı hale geldi.

YATIRIMLARIN ARTMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Ekim 2017 verilerine göre Portekiz Altın Vize programını başlattığı 2012’den bu yana 5 bin 421 başvuru sahibine ve 9 bin 23 de aile mensubuna oturum verdi. Program şu ana kadar yaklaşık 3,3 milyar Euro yabancı yatırım çekerken bunların yaklaşık yüzde 90’ı gayrimenkul satışından geldi. Yetkililer 2018’in 103 milyon Altın Vize yatırımı öngörülürken bunun yarısının Çin’den gelmesi bekleniyor.

Portekiz en popüler Altın Vize programını yürütüyor. Hem Portekiz Parlamentosu’nda yasalaştığından hem de AB Komisyonu denetiminde olduğundan çok rağbet görüyor. Yabancı yatırımcılar ülkede gayrimenkul satın alarak belli bir süreç sonunda kalıcı oturum şansı ve AB vatandaşlığına yakalıyor.

COATES GLOBAL LİZBON’DA EN ETKİLİ FİRMA

Yüksek komisyon kaybının önüne geçebilmek için doğrudan inşaat firmaları ile çalışmayı önermesi ve bir hukuk firması olması nedeniyle gerçek değerinde yatırım olanağı arayanların en çok tercih ettiği kurum olan COATES GLOBAL, İngiltere merkezli çok uluslu bir hukuk firması. Firma son 2 yıldır Portekiz’de aktif olarak faaliyette ve Amerika’dan Çin’e yüzlerce yatırımcıya hizmet sundu.
Portekiz’de gayrimenkul alanların büyük bir çoğunluğu Altın Vize veya Vatandaşlık edinmekten daha çok paralarını daha iyi şartlarda değerlendirmek isteyen kişiler. Bir AB ülkesi olması ve ülkenin giderek gelişen ekonomisi birçok ülkeden yatırımcının dikkatini Portekiz’e çekmeye yetiyor. Zira ülkede henüz daha doymamış olan gayrimenkul sektöründe ciddi karlar elde etmek ve yüksek kira geliri edinmek mümkün.

 

Portekiz’de her türlü yatırım detayları ve sorularınıza cevapları Vizesiz Dünya sitemimizden bulabilirsiniz. (https://www.vizesizdunya.com/portugal)


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: