Brexit ve Ankara Anlaşması vizesi

Vizesiz Dünya tarafından tarihinde yayınlandı

Ingiltere Başbakanı Theresa May, Brexit sürecini başlatacak olan AB sözleşmesinin 50. maddesini Mart ayının son haftasında işleme alma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı. Bugün tüm İngiltere, Başbakan’ın yarınki Meclis toplantısından hemen sonra Brexit sürecini başlatacağını konuşuyordu. Ancak Başbakan, bu konuya açıklık getirerek sürece yarın başlamayacağını, muhtemelen Mart ayı son haftasında sürece başlayabileceğini resmen açıkladı.

Bazı yorumculara göre İngiltere, Brexit’e başlamak için Nisan ve hatta Mayıs aylarını da bekleyecek. Çok az da olsa bazı yorumcular halen İngiltere’nin Brexit’e hiç bir zaman başlayacağına inanmıyor. Bu yorumculara göre, AB’den ayrılık kararı insan zekasına aykırı.

Bugün görüştüğüm bir politikacı ise, bu yorumcuları yanıltır nitelikte. Uzun yıllar İngiltere’de üst düzey bakanlık görevlerini yapan bu politikacıya göre, Theresa May, Mart sonuna kadar kesinlikle Brexit sürecini başlatacak. Bu gerçekleşirse, Ankara Anlaşması vizesinin en geç Kasım 2017’de askıya alınabileceğini zira Parlamento’nun AB yasaları yerine yeniden İngiltere yasalarını öncelikli hale getireceği tarihin, Sonbahar 2017 olduğu söyleniyor.

Bugün Guardian ve Independent gazetelerinde yer alan bazı yorumlar, konuştuğum politikacının düşüncelerini destekler nitelikte. Bu doğru ise, Ankara Anlaşmasına son başvuru tarihi en geç Kasım 2017 olacaktır.

Tabii, gerçekte ne olacağını hiç kimse bilmiyor. Sanırım işin garip tarafı, İngiltere Başbakanı da bilmiyor.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: