iStock_000074286781_SMALLİngiliz İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği hukuk müşavirleri arasında Eylül ayı ortasında yapılan toplantıda, bakanlık yetkilileri, 14 Eylül itibarıyla yapılan başvurularda dosya inceleme süresini 6 haftaya indirdiklerini açıkladılar.

Bu açıklamanın ardından bana çok sayıda email ve telefon gelmeye başladı. Arayanlar, kendilerinin 6 ay kadar önce başvurmuş olmalarına rağmen, yanıt alamadıklarını ancak Bakanlığın 6 haftalık açıklamasından sonra kafalarının iyice karıştığını söylüyorlar.

Aslında yapılan açıklama, bakanlığın her zamanki istatistiki yanıltmasından başka bir şey değil. Bakanlığa sürekli giden şikayetlerin en başında, dosya inceleme süresinin tahammül sınırlarının çok ötesinde, 6 ay ve hatta daha uzun beklemeyi gerektirmesi geliyor. Sadece İngiltere içinde ilk kez başvuranlar değil, aynı zamanda vizesini uzatmak için başvuru yapanlar da aylarca sonuç beklemek zorunda kalıyorlar. İngiltere’den yapılan başvurularda, pasaport da başvuru ile birlikte bakanlığa veriliyor ve başvuran kişi ve ailesi, başvuru sonuçlanana kadar İngiltere dışına çıkmadan sonucu beklemesi gerekiyor. 6 ay gibi çok uzun bir süre İngiltere dışına çıkamayanlar arasında, işi gereği seyahat etmek zorunda olanlar, Türkiye’de hasta aile bireylerini göremeyenler, hatta yakınlarını kaybedip cenazelerine katılamayanlar da var.

Bu uzun süreli bekleyişlerden dolayı, insan haklarının ve dolaşım özgürlüklerinin kısıtlandığını öne süren yüzlerce kişi, Bakanlık aleyhine şikayetlerini dillendirdiklerinde ve bunu basın yoluyla yaptıklarında, bakanlık hemen açıklama yapıp, belli bir tarih itibarıyla inceleme sürecinin aslında 6 ay değil, 6 hafta olduğunu belirtiyor. Bu tür beyanları ve taktikleri bakanlık daha önce defalarca yaptığı için, ben bu açıklamanın ne anlama geldiğini biliyorum.

Aslında bakanlık son açıklamasında şunu söylemek istiyor. 14 Eylül’den sonra İngiltere içinden Ankara Anlaşmasına başvuranlarda inceleme süreci 6 hafta olacak. Peki 14 Eylülden önce başvuranlarda durum ne olacak? Onların dosyalarına zaman içinde yavaş yavaş bakacaklar, zaten önemli olan, bugün itibarıyla inceleme sürecinin ne olduğudur, bundan 1 ay önce başvuranlarda inceleme sürecinin ne olduğunun bir önemi yok.

Bakanlığın bu taktiksel yaklaşımı, aslında yasal anlamda onları haklı çıkarıyor. Adamlar dogru söylüyorlar. Şu anda Ankara Anlaşmasına İngiltere içinden yapılan başvuralarda bekleme süresi gerçekten de 6 hafta! Peki öncekilere ne olacak? Geçmiş olsun diyeceğiz, 6 aya kadar beklemeleri gerekecek.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: