iStock_000074286781_SMALLGeçtiğimiz Nisan ayı sonu itibarıyla, Ankara Anlaşması vizelerine bakan İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndaki birim 1.5 yıllık aradan sonra yeniden değişti. Mevcut dosyalar Liverpool’daki ekipten alınarak, Sheffield’daki eski ekibe geri gönderildi. Bakanlık, Ankara Anlaşmasındaki başvuruların Mayıs ayı başından itibaren, Sheffield’deki yeni adrese gönderilmelerini istedi.

Liverpool’daki ECAA ekibi, oldukça olumlu kararlar vermeleriyle tanınıyordu. Ancak bazı konularda eleştirilerin de hedefi olmaktaydılar. Sadece kendilerine verilen yönetmeliğe göre karar verdiklerini ve insiyatif kullanmadıklarını defalara gözlemleyen biri olarak, bu eleştirilere rağmen, Liverpool’daki ekibin Ankara Anlaşmasına başvuranları fazla üzecek kararlar vermediklerini söyleyebilirim. Onlara buradan içten ve iyi niyetli çalışmaları için teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.

Ancak aynı şeyleri Sheffield’deki yeni birim için söyleyemiyorum. Sheffield’deki yeni birim, aslında 2 yıl önce dosyalara bakan birimle aynı. 2 yıl önce, dosyalar bu birimden alınıp Liverpool’a gönderildiğinde sevinmediğimi söylemem yanlış olur. Ne olduysa yine eskiye döndük ve eski birimdeki çok sert ve mantıksız kararlarıyla ünlü Sheffiel’daki eski memurlar dosyalara bakmaya başladı.

Mahkeme hakkının kaldırılmasıyla, şimdi Ankara Anlaşması dosyalarında artık şanslı olmak da yetmeyecektir. Mahkeme hakkının olmamasını memurlar çok iyi değerlendirecek ve kararları sorgulanmayacağı için rastgele kararlar vermeye başlayacaktır.

Bu anlamda, bütün Ankara Anlaşması vizesi sahiplerinin bir araya gelerek örgütlenmeleri ve idare mahkemelerinde açacakları davalar ile, mahkeme hakkını yeniden kazanmaları çok büyük önem taşımaktadır.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: