Vize redlerine karşı toplu dava hazırlığı

Vizesiz Dünya tarafından tarihinde yayınlandı

A crowd level view of hands raised from the spectating crowd interspersed by colorful spotlights and a smokey atmosphere

Ankara Anlaşmasında bir araya gelip dayanışma sağlanmadığı sürece, haksız redler devam edecektir. 

Özellikle Türkiye’deki Ankara Anlaşması başvurularına İngiliz konsolosluğunca verilen redler ve 15 Ekim 2015 tarihli son yönetmelikte yer alan hukuk dışı talimatlar, Ankara Anlaşmasında olan bazı vize sahiplerini harekete geçirdi. Sadece Ankara Anlaşması vizesi sahipleri değil, aynı zamanda Ankara Anlaşması vizesine başvurmayı düşünenler de, hiç bir hukuki gerekçeye dayanmayan haksız red gerekçelerine karşı toplu olarak hareket etmenin gerekli olduğunu düşünüyorlar.

Gerçekten de, hem keyfi vize redleri hem de hukuk dışı yönetmelik uygulamaları, bir çok insanı çileden çıkarmış durumda. Yola sigara izmariti attığı için, ya da eşiyle tartıştığı için vize reddi alanlar var. Ankara Anlaşmasındaki eş vizelerinde hukuk dışı 2 yıllık bekleme kuralı halen devam ediyor. Bu kurala uymayanlara red veriliyor. Kırmızı ışıkta geçen veya hız limitini aşanlara sınır dışı edilme kararları veriliyor. Polisten uyarı alanlar, bisiklet kullanırken yanlışlıkla kaldırıma çıkmış olanlar da haksız redlerle karşılaşıyorlar.

İş planı yetersiz olduğu gerekçesiyle red alan bankacılar, üst düzey profesyoneller ve yöneticiler var.

Vize redlerinde Ankara Anlaşmasında olanlara APPEAL yani göçmenlik mahkemesi hakkının verilmemesi de apayrı sorun olmaya devam ediyor ve vize memurlarına keyiflerine göre karar vermelerine yol açıyor.

Bütün bu sorunlarla tek tek birey olarak uğraşmak hem çok pahalı mahkeme süreçlerini gerektiriyor hem de çok uzun stresli bir bekleme dönemi gerektiriyor. Oysa, Ankara Anlaşmasında olanlar veya Ankara Anlaşmasına başvurmayı düşünenler kendi aralarında birleştiklerinde, tek bir dava ile yukarıda sayılan tüm gerekçelere karşı örnek bir mahkeme kararı alarak geleceklerini daha sağlama bağlayabilirler.

Önümüzdeki ay, Ankara Anlaşmasında olanlar ve Ankara Anlaşmasına başvurmayı düşünenler için, ortak eylem kararının verileceği bir toplantı organize edilecek. Amaç, ortak hareket ederek, haksız ve hukuksuz redlere karşı şimdiden adım atmak. Bunun için örgütlü bir çalışma ve açılacak dava için bir fon oluşturmak gerekiyor.

Katılmak isteyenler, ecaa2_ar@yahoo.com email adresine yazabilirler.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: