shutterstock_3021248831 Aralık 2015 itibarıyla, Administrative Review (idari inceleme) taleplerinden sadece 2 (evet sadece iki) tanesinin olumlu sonuçlandığı açıklandı. İçişleri Bakanlığından, Freedom of Information Request (Bilgi Edinme Özgürlüğü) yasası gereğince, bir baristerin edindiği bu bilgi, vize başvurularında insan haklarının ve demokratik uygulamaların nasıl ayaklar altına alındığını tereddütsüz ortaya koymaktadır.

Sadece iki başvurunun olumlu sonuçlanması, İngiltere İçişleri Bakanlığı vize biriminin ne kadar kusursuz (!) çalıştığını ve verilen kararların ne kadar doğru (!) olduğunu ortaya koymaktadır. Oysa, geçmiş yıllardaki istatistiklere göre, bağımsız mahkemeler karar vermeye devam ediyor olsalardı, yüzlerce vize reddi, mahkemelerde geri dönmüş olacaktı. Binlerce başvuru içinde sadece iki başvurunun olumlu sonuçlanması, insan zekasıyla alay etmektir. Madem ki yapılan başvurular ciddi olarak incelenmeyecek, neden insanların  umutlarıyla alay ediliyor? Neden vizesi red edilip hayatları alt üst edilen bu insanların zamanları boşu boşuna çalınıyor? Neden bu insanların avukat tutarak gereksiz yere masraf etmeleri sağlanıyor?

Bu istatistiki bilgi, bir kez daha Ankara Anlaşmasında kalanların kendi aralarında örgütlenip, bağımsız mahkeme hakkını geri almaları anlamında çok önemlidir. Bir kez daha belirtmek istiyorum ki, bağımsız mahkeme hakkı geri alınmadığı sürece, hiç kimsenin geleceği garanti değildir.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: