2012’de kaldırılan eğitim sonrası çalışma (post study work) vizesi, şu anda İngiltere parlamentosunda tartışılan önemli konular arasında yer alıyor. Konu, geçtiğimiz Çarşamba günü, parlamentonun İskoçya işleri komitesinde, İngiltere Göçmenlik Bakanı James Brokenshire’a gündeme ilişkin soruların yöneltildiği anda, İskoç parlamenterlerce gündeme taşındı.

Komite toplantısında, Strathclyde Üniversitesi’nden Ekonomi profesörü Robert Wright ve komitenin atadığı 2 Avukat da hazır bulunuyorlardı. İskoç parlamenterler, İskoçya Hükümetinin Post Study Work vizesini, en azından İskoçya için gündeme getirmeyi düşündüğünü ve bu konuda İngiltere’nin tavrının ne olacağını sordular.

Tabii, İngiliz göçmenlik bakanı Brokenshire, herzamanki argümanına devam ederek, 2012’de kaldırılan post study work vizesinin çok fazla suistimal edildiğini ve İngiliz hükümetinin bu vizeyi yeniden uygulamaya almayı bu aşamada düşünmediğini söyledi. Ancak, toplantıdaki hukukçular ve bazı milletvekilleri, önlerine gelen istatistiki bilgileri bakanla paylaşıp, bu vizenin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu, İngiliz üniversitelerinin yabancı öğrenciler için cazip ve rekabet edilebilir olması için yeniden Post Study Work vizesinin yasallaşması gerektiğini öne sürdüler.

Milletvekilleri ayrıca, ingiliz endüstri ve ticaret sektörünün de Post Study Work vizesinin yeniden uygulamaya alınmasının, ekonomik açıdan İngiltere’nin lehine olacağı görüşünde olduklarını ileri sürdüler.

Tartışmalar her ne kadar şu anda İskoçya için sınırlı olsa da, yakın gelecekte, İngiltere’de yeniden Post Study Work vizesinin uygulamaya alınması sürpriz olmayacak.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: