shutterstock_147281861Başbakan David Cameron, dün İngiltere basın kuruluşlarına verdiği haftalık değerlendirme toplantısında, Avrupa Birliği ülkelerinden geçtiğimiz ay başında talep ettiği bazı başlıkları yumuşatmaya ve hatta tartışmaya hazır olduğunu bildirdi.

Hatırlanacağı üzere, Başbakan Cameron, geçtiğimiz ay başında Avrupa Birliği dönem başkanlığına yazılı olarak başvurmuş ve bazı taleplerde bulunmuştu. Özellikle, doğu Avrupa ülkelerinden AB vatandaşlarının İngiltere’ye giriş yapar yapmaz, devlet yardımlarına başvurduklarını, hatta bazı göçmenlerin devlet yardımı almak için başvurduktan hemen sonra ülkelerine döndüklerini ve İngiltere’de hiç yaşamadan İngiliz devletinden yardım alarak kendi ülkelerinde yaşamaya devam ettiklerini şikayet ediyor ve devlet yardımını AB’den gelen göçmenler için 4 yıl askıya almak istiyordu. Cameron, eğer bir kaç ay içinde soruna çözüm bulunmaz ise, İngiltere’nin AB’den ayrılmayı tartışmaya açacağını ve konuyu halkoyuna sunacağı tehdidinde bulunuyordu.

Başbakan’nın bu talebine hiç bir AB ülkesi sıcak bakmadığı gibi, bazı AB ülkeleri, İngiltere’nin ayrılmasına aldırmayacaklarını da kapalı kapılar ardında ifade ettiler. Bir bakıma, İngiltere’ye kapıyı gösterdiler.

AB’den beklediği yanıtı alamayan Başbakan, İngiltere’nin AB’den ayrılmayı tartışmaya açmanın bir bakıma İngiltere’nin ekonomik intiharı olacağını bildiğinin işaretini vererek, taleplerini esnetmeye ve hatta tartışmaya açmaya hazır olduğunu ifade ederek, aslında İngiltere’nin AB’de kalmaya devam edeceğinin sinyalini de vermiş oldu.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: