Ankara Anlaşmasında uzun zamandır hukukçuların mücadele
sini verdiği bir başka konuda daha başarı yakalandı. Bilindiği üzere, İngiltere İçişleri Bakanlığı, uzun zamandır Ankara Anlaşmasındaki ana başvurucunun çocuklarında,  ilk başvuru yaş limitini en fazla 18 olarak kabul ediyor ve bu limite göre başvuruları kabul ediyordu.

Ancak, ne 1971 yasasında ne de AB mevzuatında 18 yaş limiti olmadığı için, bakanlığın uygulamasının hiç bir yasal dayanağı yoktu. Bu konuda bir çok mahkeme kararına rağmen, Bakanlık mevzuaatı değiştirmemekte ısrarcı davrandı.

Mahkeme hakkının kaldırılmasından sonra, JUDICIAL REVIEW yoluna gidildiğinde, davaya bakan yüksek mahkeme kararının bağlayıcı olması ve aynı zamanda Bakanlığın tazminat ödemeye mahkum edilmesi sonucunda, nihayet bakanlık geri adım atarak, yaş limitini 18’den 21’e yükseltti.

Bu ne anlama geliyor?

İngiltere’de Ankara Anlaşması ile kalan ana başvurucu, henüz çocuklarını kendine bağlı aile bireyi olarak üzerine almadıysa, çocuklarının 18 yaşını doldurması artık sorun olmayacak. 21 yaşına kadar çocuklarını üzerine alması ve daha sonra bu çocukların ana başvurucu ile birlikte kalıcı oturum ve vatandaşlık edinmesi mümkün olacak.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: