Ingiltere İçişleri Bakanlığı, 29 Ekim 2015 te parlamento onayından geçen davason göçmenlik yasasını 19 Kasım 2015 itibarıyla uygulamaya başladı. İngiltere Vize Sisteminde yer alan bazı vize türlerinde değişiklikler yapan yeni yasa, 19 Kasım’dan sonra başvuranları ilgilendiriyor. 19 Kasım 2015 öncesinde vize başvurusunda bulunanlardan henüz vizesi çıkmamış olanlar, bu yasadaki değişikliklerden etkilenmeyecekler.

Değişiklerden en çok etkilenecek olanların başında, İngiltere’de iltica etmiş olanlar geliyor. AB üyesi ülkelerden iltica edenlerin başvuruları, çok önemli mazaretleri olmadığı sürece red edilecek. Diğer ülkelerden iltica edenlerin durumları daha sıkı incelemeye alınacak.

AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek çocukların güvenliğine sponsorları (veya eşleri) risk teşkil ediyor ise, göçmenlik yetkilileri bu çocukların ülkeye girişine engel olabilecek.

Vatandaşlık ve vize başvurularında gereken ve İngilizcenin yeterli düzeyde bilindiğini bildiren sertifikaların alınmasında yaygın olarak yapıldığına inanılan sahtekarlıkların önüne geçebilmek için, sadece Bakanlık tarafından güvenilir bulunan sınav kurumlarından alınan sertifikalar kabul edilecek.

TIER 2 çalışma izni vizelerinde, mesleki alanda çok sık aranılanlar dışında kalanların en az 35 bin sterlin yıllık maaş alması gerekecek.

TIER 1 Girişimci vize sahipleri, önceki iş girişim deneyimlerini ve yatırımlarını ispatlamak zorunda kalacaklar.

Yeni yasaya göre, Ankara Anlaşması vizelerinde red alanların itirazlarının değerlendirileceği ‘Administrative Review’ yani İdari Değerlendirme başvurularında, eskiye göre iyileştirme yapılarak, sahtekarlıktan dolayı vizesi red edilenlere, sahtekarlık yapmadıklarını ispat edebilecek döküman sağlamalarına olanak verildi.

TIER 2 vizelerinde, teknoloji alanında çalışacaklara öncelik sağlanacak. Benzer şekilde, yabancı hemşirelere, yeterli dil bilmeleri ve İngiliz sağlık sistemindeki yetkili mercilerin sınavlarını geçmeleri koşuluyla, TIER 2 vize kotasında öncelik verilebilecek.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: