immigrationlawİngiltere’deki son göçmenlik yasası, evlilik vizesi ve vatandaşlık başvurularında bulunanların belirli düzeylerde İngilizce bilmelerini ve dil seviyelerini resmi sertifikalarla belgelemelerini zorunlu kılıyor. Ancak, geçtiğimiz yıl içinde İçişleri Bakanlığı denetimlerinde, İngilizceyi iyi düzeyde konuştuklarını iddia eden çok sayıda başvuru sahiplerinin aslında hiç İngilizce konuşamadıkları ortaya çıkarılınca, ve bu durumda olanların sayısının hiç de azınsanmayacak rakamlara ulaştıkları görülünce, hükümet daha etkili yönetmelikleri uygulamaya koydu.

Son yönetmelik kapsamında, 2 Kasım 2015 ten itibaren, sadece SELT (Secure English Language Test) yeterlilik belgesi sahibi sınav merkezlerinin verdiği İngilizce sertifikaları kabul edilecek. SELT yeterlilik belgeri şu anda sadece 2 resmi sınav kurumunda bulunuyor. Trinity College ve IELTS sınav konsorsiyomu.

Trinity College şu an için sadece İngiltere’de sınavlar yapabilirken, IELTS Sınav Konsorsiyomu, tüm dünyada sınav yapabilmekte.

Hükümet yetkilileri, SELT sayesinde, sahte kimliklerle başkalarının yerine sınava geçilmesinin önüne geçileceğini ifade ediyorlar.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: