Geçtiğimiz hafta itibarıyla, Ankara Anlaşması vizelerinde, başvuruların bakanlıkça incelenmesinde kayda değer hızlanma gözlendi. Dosyaları inceleyen memurların yaz aylarında yıllık izinlerini kullanmalarından kaynaklanan gecikmeler, yaz tatilinin sona ermesi ile birlikte normal haline döndü.

Ayrıca, memurların hafta sonu da çalışıp fazla mesaiye kalmaları ve normal çalışma saatleri olan 13.00 – 21.oo saatleri dışında 09.00 – 21.00 saatleri (günde vardiyalı 12 saat) çalışma düzenine geçilmesi, geçtiğimiz hafta incelenen dosyalarda adeta rekor kılınmasını sağladı. Cuma günü itibarıyla, memurlar Temmuz 2015 ayının 3. haftasında yapılan başvuruları incelemekteydiler. Bu bir anlamda, yapılan başvuruların ortalama 2 veya 3 ay içinde karara bağlandığına işaret ediyor.

Memurların, Sheffield’daki eski ekibe nazaran çok daha makul ve hızlı kararlar verdiklerini, ancak dosyaları incelerken bazı konularda eski alışkanlıklarını sürdürdüklerini gözlemlemekteyim. Mantık dışı bazı kararlar ve ek evrak isteyip, istemedikleri evraklara dayalı red verme niyetleri çok açık olarak okunabiliyor. Buna rağmen, Liverpool’daki ekipteki memurların büyük çoğunluğunun, iyi niyetle dosya incelediklerini ve fazla zorluk göstermeden karar verdiklerini söylemem yanlış olmaz.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: