Eğer başvurunuzu Nisan’dan önce yaptıysanız, bu yazımın başlığı sizi heyecanlandırmasın, zira bekleme süreniz ortalama 5 veya 6 ay olarak kalmaya devam edecek. Eğer başvurunuzu 6 Nisan’dan sonra yaptıysanız,  önümüzdeki gün veya haftalarda yanıt alabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı, İngiltere’den yapılan Ankara Anlaşması başvuru dosyalarını 6 Nisandan önce ve sonra yapılanlar olmak üzere ikiye böldü. Amaç, bekleme süresini kısaltmak ve mahkeme hakkının kaldırıldığı yeni yönetmelik hükümlerine göre başvuruları değerlendirmeye almak. Bu arada, kendi içlerinde tuttukları istatistikleri de yenileme şansına sahip oluyorlar, zira şu anda ankara anlaşmasına başvuranların bekleme süreleri, 10 hafta olarak görünüyor.

Bu, aslında bakanlığın sürekli uyguladığı çok eski bir taktik. 3 aydan önce başvurmuş olanlar nasılsa çok beklediler, onlar daha da bekleyebilirler diye düşünülüyor.

Kısaca, şu anda dosyalar iki farklı ekip tarafından inceleniyor. Ekiplerden biri 6 Nisan’dan önce yapılmış başvuruları değerlendiriyor ve bu ekip şu an itibarıyla 20 Nisan haftasında yapılan başvuruları incelemekte. 6 Nisandan önce başvuranlara bakan diğer ekip ise, henüz Ocak ayının sonu ile Şubat ayı başındaki dosyaları incelemekle meşgul.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: