İngiltere vize sisteminde, vize memurlarının verdHome offfice Logoiği keyfi red gerekçeleri sıklıkla dile getirilen şikayetlerden olmuştur. Son derece yetersiz ve haksız kararlarla vizeleri red edilen ve hayatları karartılan onbinlerce kişiye, her gün yüzlerce kişi eklenmektedir.

Eskiden tüm vize dallarında mahkeme hakkı vardı, buna turistik amaçlı vizeler de dahildi. Önce turistik vizelerdeki mahkeme hakkını kaldırdılar. Daha sonra öğrenci vizelerindeki mahkeme hakkı kaldırıldı. Çok yakın geçmişte çalışma izni vizelerindeki ve son olarak 2 ay önce, tüm vizelerdeki mahkeme hakları kaldırıldı. Bir başka ifadeyle, vizeye başvuranlar ve vizesini uzatacak olanlar, tamamen vize memurlarının insafına terkedildiler.

Turistik amaçlı veya öğrenim amaçlı İngiltere’ye gelecek olanların mahkeme haklarının kaldırılmasını bir ölçüye kadar anlayabilirim. Sonuçta İngiltere’ye gelmeden de başka ülkeleri gezebilirler veya başka ülkelerde eğitim alabilirler. Ancak, örneğin bu ülkede akrabası olanların böyle bir tercihleri yok. Onlar kesinlikle gelmek zorundalar. Torunlarının sünnetine, kızlarının düğününe ya da hastalanan oğlunu ziyarete gelmek isteyen yakın akrabalar, keyfi vize redleriyle karşılaştıklarında dünyaları yıkılıyor. Ankara Anlaşması veya çalışma izinleri ile İngiltere’de kalanların vize uzatımları yine keyfi gerekçelerle red edildiklerinde, ölmekten beter ediliyorlar.

Geçtiğimiz hafta, tamamen keyfi gerekçelerle ve hukuksuz olarak TIER 4 vizesi red edilen Afrikalı bir öğrenci bana ulaştı. Vize red gerekçelerini okuduğumda, vize memurunun kasıtlı ve görevini kötüye kullanacak şekilde red verdiğini anlamam zaman almadı. Nasılsa mahkeme hakkı yok diyerek, memurun akıllara durgunluk verecek gerekçeler üretmesini belki bir ölçüye kadar anlayabilirim ama itiraz başvusunu inceleyen bir başka memurun da aynı gerekçeleri üretmesinin nedenlerini anlayamadım. Üniversite eğitiminde son yılını tamamlamak için sadece 2 ayı olan bu öğrencinin hayatıyla oynamanın bir bedeli olduğuna inanıyorum. İşte bu yüzden, çalıştığım firma yöneticileri bu öğrenciye red veren memuru ve itiraz dosyasına bakan diğer memuru mahkemeye vermeye karar verdi. Memurlar, nasılsa mahkeme hakkı yok diye kendilerine fazla güvenmemeliler, işini bilen, hukukun sınırlarını çok iyi tanıyan Avukatlar, hiç bir zaman yılmadan haksızlıklarla mücadele etmeye devam edecekler ve ne kadar engellenirse engellensin, mahkeme kapılarını aşındırmaya devam edeceklerdir.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: