6 Nisan 2016’dan itibaren, İngiltere’de çalışma izni ile kalanların, süresiz oturum izni alabilmeleri için yıllık kazançlarının en az 35 bin sterlin olması gerekecek. TIER 2 yani çalışma izni vizesi ile kalanları ilgilendiren bu değişiklik, ülkede Ankara Anlaşması ile kalanları, evlilik vizesinde olanları ve diğer vize türlerini kapsamıyor.

Bu değişiklikler sonrasında, olan her zaman bin bir zorlukla çalışıp üreten ve vergi veren ancak yeterli kazanamayan göçmenlere olacak. Örneğin hemşireler. Yıllarca gece gündüz TIER 2 vizesi ile hastanelerde çalışan, hastaların hayatını kurtaran, altlarını temizleyen ve insanları sağlıklarına kavuşturan hemşireler, hasta bakıcıları, az maaşla çalışan teknisyenler ve diğer mesleklerden binlerce kişi, yasal limit olan 5 yıl sonunda süresiz oturuım iznine başvuramadıkları gibi, bu insanların en fazla bir yıl daha kalmalarına izin verilecek ve geri dönmeleri istenecek. Gecesini gündüzüne katan bu insanlara, bir teşekkür bile edilmeyecek maalesef.

Bana, son bir kaç gün Türk toplumundan çok sayıda telefon geldi. Özellikle Ankara Anlaşmasında olanlar veya evlilik vizesinde olanlar, telaşla durumlarını sordular.

Ankara Anlaşmasında olanların kesinlikle tedirgin olmalarına gerek yok, zira 1971 den sonra olan yasal değişiklikler onları etkilemiyor. İngiltere, AB’de kaldığı sürece güvende sayılırlar.

Evlilik vizesi ve diğer vizelerde olanlar ise, şimdilik güvendeler. Bu değişiklikler, yukarıda da açıkladığım üzere sadece TIER 2 vizesinde kalanları etkiliyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: