eş vizesiEş vizesinde aranılan 18,600 sterlin minimum gelir kuralının ele alınacağı yüksek mahkeme duruşması bugün başladı. Duruşmanın en az 2 gün sürmesi ve mahkemenin de önümüzdeki 2-3 hafta içinde karar vermesi bekleniyor.

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle, mahkemeyi bizzat takip edemiyorum ancak asistanım, bazı vize mağdurlarının mahkeme binası önünde Home Office’i protesto ettiğini ve ellerinde pankartlarla mahkemeyi desteklediklerini söyledi.

Bir ülkenin kendi vatandaşlarına karşı ayrımcılık yaptığı durumlara nadiren rastlanır. İngiltere, gerçek olmayan evlilikler yapılarak, eş vizelerinde sahtekarlık yapıldığını öne sürerek, 2 yıl önce çok radikal kararlar almıştı. Son 2 yıldır, AB ülkesi dışından eşini getirmek isteyen İngiliz vatandaşları en az 18,600 sterlin gelir elde ettiklerini göstermeleri gerekiyor. 

Hükümet, sahte evlilik argümanında haklı olabilir, ama sahtekarlıkları önleyeceğim derken, gerçek evlilikleri görmezden gelmek, sadece insan haklarının açık bir ihlali olmuyor, aynı zamanda vicdanları yaralıyor. İngiltere’de eşler, başka ülkeden birini sevdikleri ve evlendikleri için cezalandırılıyor, çocuklar anneleri veya babaları olmadan büyümek zorunda bırakılıyor.

Mahkeme’nin Home Office’in argümanını geçersiz kabul edip, ilgili yasanın iptali yönünde karar alacağını düşünüyor ve umuyorum.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: