Home offfice Logoİngiltere’de Ankara Anlaşması dosyalarını inceleyen vize memurlarından kolay vize verenler yenileriyle değiştirilirken, zorluklarıyla tanınan memurlar yerlerinde tutuluyor.

6 ile 8 kişi arasında değişen Ankara Anlaşması vizesi ekibi, yıllar öncesinde kolaylıkla vize veren memurlardan oluşmaktaydı. Aslında, memurların kolay vize vermelerinin sebebi, kendilerinin uyumlu ve iyi niyetli olmalarından öte,  Ankara Anlaşmasının temeli olan 1971 göçmenlik yasasının içeriğini iyi yorumlayamamalarından kaynaklanmaktaydı. Zaman içinde, memurlar nasıl yorum yapabileceklerini öğrendiler. Verilen red kararlarını ve mahkeme hakimlerinin yorumlarını incelediler, neye nasıl red verilebileceğini öğrendiler. 

Bazı memurlar kendilerini geliştirirken, bazıları eskisi gibi önüne gelen her dosyaya vize vermeye devam ettiler.

Bakanlık içinde memurların nasıl çalıştığına, dosyaları nasıl incelediklerine ve hatta karar mektuplarını nasıl yazdıklarına defalarca şahit olmuş biri olarak, sözü edilen memurların verdikleri kararlarda yaptıkları akıl dışı yanlışlıkları ve nedenlerini çok iyi biliyorum. Bilgisayar kılavyesindeki tuşlara tek tek basarak, altı üstü 1 sayfalık karar yazısını 3 saatte yazamayan memurlar var İçişleri Bakanlığı’nda. İnanmayacaksınız ancak, İngilizce’yi iyi konuşamayan yabancı memurların sayısı hiç de azımsanamayacak düzeyde. Bazı memurlarla, çok kötü İngilizce aksanlarından dolayı telefonda iletişim kurmakta zorlanıyoruz.

Vize karar mektuplarında, memurların kendi kendilerini çelişkiye düşürdüğü ifadeler kullanıldıklarına çok defa şahit olmuşumdur. Örneğin, karar mektubunun bir yerinde, başvuranın işine yatırdığı paranın kaynağını tatmin edici bulduğunu yazarken, 2 paragraf sonrasında bu paranın nereden geldiğine ikna olmadığını yazan ve bu tutarsız kararlarla insan hayatlarını karartan memurlar var.

Verdikleri çelişkili kararlardan dolayı, mahkeme hakimlerinden zılgıt yiyen memurlar da az değil. Bir çok mahkemede bizzat hakimlerin memurların red gerekçelerini okurken, alaylı ifadeler kullandıklarına şahit oldum.

Bakanlık, şimdi bu memurları gözden çıkarmış gibi görünüyor. En azından Ankara Anlaşmasına bakan memurların artık eskisi gibi kolaylıkla vize veren memurlar olmadıklarını söyleyebilirim. Kolay vize veren memurlar başka birimlere aktarılırken, zorlukları ile bilinen memurlar yerlerinde tutuluyor. Yerlerinde tutulan memurlar, ekibe yeni katılan memurlara, öğretmenlik yapıp, nerelerden red verilebileceğini göstermekten de geri durmuyorlar tabii.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

%d blogcu bunu beğendi: