Vatandaşlık geri alınabilir mi?

Vizesiz Dünya tarafından tarihinde yayınlandı

Bir önceki blog yazımda, takipçilerimden verilmiş vatandaşlığın geri alınıp alınamayacağı konusunda ısrarlı emailler aldım. Bu yazımda kısaca 1981 tarihli (genişletilmiş 2002) göçmenlik yasasının 40. maddesine değinmek istiyorum.

Evet, bazı özel durumlarda, İçişleri Bakanlığı vatandaşlığı iptal edip, ilgili kişileri ülkesine geri gönderebilir.

Zira, 1981 tarihli Vatandaşlık kanunu 40. maddesi, sahte evraklarla süresiz oturum izni alanların vatandaşlıklarının iptal edilmesinde Bakanlığa yetki veriyor. 40. maddeye göre, örneğin:

1- Süresiz oturum iznini sahte ve yalan beyanlarla almış olanlar

2- Evlilik vizesi ile vatandaşlık almış olup, daha sonra evli olmadıkları anlaşılanlar

3- Süresiz oturum iznine giden yolda, önceki vizelerde sahte evrak kullananlar

4- Life in the UK veya ESOL sınavlarında sahtecilik ya da kopya çekmiş olanlar; vatandaşlık edinmiş olsalar dahi, edindikleri vatandaşlık iptal edilebiliyor. İlgili kişi bu durumda, sınır dışı ediliyor.

Örneğin, Life in the UK testinde sahtecilik tespit edilmiş ise veya bu testi yapan firmanın yaygın şekilde sahtecilik yaparak yeterlilik sertifikası verildiği tespit edilirse veya ESOL sınavı belgesi sahtecilikle alınmış ise, süresiz oturum izni ve vatandaşlık geri alınabilir.

Aynı şekilde, Süresiz Oturum İznine giden yolda, sahtecilik yapılarak vizeler alınmış ise ve bu sistematik bir şekilde yapıldıysa, yine hem süresiz oturum hem de vatandaşlık iptal edilebilir.

Terörizm ve ülke güveliğini tehlikeye düşürecek durumlarda da 40. madde işletilebiliyor.

Vatandaşlık iptalinde zaman aşımı söz konusu değil. 10, 20, 30 veya 50 yıl öncesinde dahi olsa, sahte evrak/beyan kullanıldığı anlaşıldığında, 40. madde işletiliyor.

Ankara Anlaşmasıyla Vatandaşlık almış olan bazı takipçilerimden gelen sorulara da burada yanıt vermek istiyorum. Eğer işinizi kurallarına göre yaptıysanız ve sahte evrak kullanmadıysanız, hiç bir şekilde korkmanıza gerek yok.

Ancak sahtecilik söz konusu ise, örneğin hayali faturalar kesilmis veya olmayan bir is yapilmis gibi gosterilmisse, vatandaşlık almış dahi olsanız 40. maddenin işletilmesi söz konusu olabilir.

,


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: