İngiltere’ye gelen Türk Vatandaşlarını en çok meşgul eden konulardan biridir Polis kaydı.

Ancak, İngiltere her ülkeden polis kaydı istemiyor. Türkiye dışında sadece 41 ülke vatandaşının Polis kaydı yaptırması zorunlu. Dünya’da yaklaşık 180 bağımız ülke olduğuna göre, İngiltere’de polis kaydı yaptırmak zorunda olan ülkeler sadece tüm toplamın %23’ü. Geri kalan 138 ülke yani %77 polis kaydı yaptırmıyor.

Polis kaydı yaptırmak zorunda olmayan ülkeler arasında Uganda, Angola, Papua Yeni Gine gibi Türkiye ile aynı klasmanda olmayan geri kalmış ülkeler de var. Peki Türkiye’den geri bir çok ülke vatandaşı İngiltere’de polis kaydından muaf olurken, neden Türkiye Vatandaşları’dan polis kaydı isteniyor? Bu, batının Türkiye üzerine bir oyunu olabilir mi? Ya da bizi sevmediklerini dolaylı olarak mı dile getiriyorlar?

Herşeyi Batı’ya bağlamayı alışkanlık edinenler için bu düşünceler son derece normal. Ancak gerçek neden, İngiltere değil, açıkçası bizzat Türkiye’dir.

Türkiye maalesef, 1930’lu yıllardan kalma güvenlikçi politikalarını bir türlü terketmiyor. Ülkemize gelen her yabancının potansiyel ajan ve provokatör olma ihtimali yüksek olarak görülüyor ve Türkiye tüm yabancılardan en yakın polis karakoluna giderek kayıt olmasını istiyor. Güvenlikçi politakalar uygulayıp yabancıyı potansiyel tehlike olarak gören tek ülke Türkiye değil elbette. Şaşıracaksınız ama dünyada ne kadar demokrasisi tartışılır ülke varsa, hemen hepsi güvenlikçi politikalar uyguluyor. Suriye, Irak, Afganistan, Arabistan, İran, İsrail, Rusya gibi ülkeler Türkiye ile aynı güvenlikçi ligde yer alıyor ve yabancıların polise kayıt olmasını istiyor.

İngiltere, uluslararası ilişiklerde karşılıklılık ilkesi gereği, kendi vatandaşlarından polis kaydı isteyen ülkelerin hepsinden İngiltere’de aynısını yapmasını talep ediyor. Bu ilke gereği İngilizler Türkiyeyi uzun süreli ziyaret ettiğinde polis kaydı yaptırırken, uzun süreli İngiltere’ye gelen Türk vatandaşlarıda İngiltere’de polis kaydı yaptırmak zorunda kalıyor.

Artık çağdışı olan ve gereksiz bürokrasi ve eziyet dışında bir işe yaramayan polis kaydı uygulamasının hem Türkiye’de hem diğer ülkelerde kalkma zamanının geldiği çok açık, değil mi?


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: