Geçen haftaki blog yazımda, İçişleri Bakanı’nın parlamentoda uzuyan vize işlemlerinden ötürü sert şekilde eleştirildiğinden bahsetmiştim. Bu yazım sonrasında, vize başvurusunda bulunanlara güzel haberler vermek isterdim ancak öğrendiğime göre, Ankara Anlaşmasına bakan Sheffield’deki ekip, yeniden başka departmanlarda biriken dosyalara yönlendirilmiş. Bir başka ifadeyle, Ankara Anlaşması vizelerine son 2 haftadır bakılmıyor. Aylarca incelenmeyi bekleyen dosyaların üstüne yeni başvuranların dosyaları eklendiği için, Ankara Anlaşması dosyalarında daha büyük bir kaosa doğru gidiliyor.

Hatırlayacağınız üzere, geçen yıl yine aynı dönemde, Mart 2012’de, Ankara Anlaşmasına bakan memurlar 3 ay süreyle başka departmanlara yönlendilmiş ve  Ankara Anlaşması vizelerinin sonuçlanması çok uzamıştı.

Öğrendiğime göre, Şubat 2012’den beri yani 1 yılı aşkın süredir, İngiltere’den hiç bir yere kıpırdayamadan sabırla vizesinin sonuçlanmasını bekleyenler var. Kendi firmamız bazında Eylül 2012’den önce yaptığımız tüm başvurular başarıyla sonuçlanmış durumda. Eylül 2012 – Şubat 2013 arasında başvuran müşterilerimizin ise sadece bir bölümü başvurusuna yanıt alabildi. Bu dönemde başvuranların büyük çoğunluğu halen beklemeye devam ediyor.

Umarım, memurların bu yılki yönlendirilmesi sadece bir kaç hafta içindir.  Aksi halde, Ankara Anlaşmasında bekleme süresi, korkarım ki, 1 yılı kolaylıkla aşacaktır. Yine umuyor ve diliyorum ki, en kısa zamanda, belki de yarın, bakanlıktan yeniden güzel haberler alırım ve dosyaların yeniden incelenmeye başlandığını size müjdeleyebilirim.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: