8 Ocak 2013 itibarıyla, Ankara Anlaşmasına bakan Home Office’deki ekip, başvuru dosyalarını yeniden incelemeye başladı. Ancak bir farkla… 1973’te geçerli olan göçmenlik yasasındaki, “bazı durumlarda 1 yıllık uzatma verilir”  ifadesine dayanarak, 3 yıllık vize uzatımına başvuranlara, bazı sebeplerle 3 yıl yerine 1 yıl uzatma verilmesi söz konusu gibi görünüyor.

Hatırlanacağı üzere, İngiltere İçişleri Bakanlığı daha önce Ankara Anlaşmasına başvuranların dosyalarının incelenmesini Şubat 2012-Haziran 2012 arasında askıya almış ve yüzlerce başvurunun birikmesine neden olmuştu.

Diğer departmanlarda biriken dosyalar bahane edilerek, en son Aralık 2012’de dosya incelemesini yeniden askıya almış ve Ankara Anlaşması departmanındaki memurların diğer departmanlarda geçici olarak görevlendirildiği anlaşılmıştı.

8 Ocak 2013’ten itibaren, dosyaların yeniden incelenmeye başlandığını, ilgili birimdeki memurların, başvurusunu yaptığımız müvekkillerimizin dosyaları ile ilgili bizleri yeniden aramaya başlamasından anlıyoruz. Ancak memurların takındığı tutumlardan, 3 yıllık vize uzatımı başvurularında eksik evrak veya iş yaptığı tam olarak anlaşılmayanlarda 1 yıllık uzatımın verilebileceği izlenimine kapıldım. Zaten bu konuda 1973’teki göçmenlik yasası “memur eğer tam olarak ikna olmamış ancak red verecek bir durum da söz konusu değilse” şeklinde ifadeler taşıyor, bu ifadeler, bakanlığa bir şekilde yetki veriyor.

İlerleyen günlerde bu konuda bir gelişme olursa, burada sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

3 yorum

ufuk · 14/01/2013 22:35 tarihinde

iyi akşamlar. Size ulaşabileceğimiz bir mail adresi vermeniz mümkünmüdür? İyi çalışmalar

    Vizesiz Dünya · 14/01/2013 22:54 tarihinde

    Bu blogun reklamdan arındırılmıs olmasına ozen gosteriyoruz. Dogrudan iletisim detayı vermeyi bu anlamda dogru bulmuyoruz. Bize ulasmak isterseniz, vizesiz dünya hakkında linkinde verilen firmamız sitesine gitmeniz ve oradan form doldurarak bize ulaşmanız mümkün.

kenan · 24/01/2013 01:58 tarihinde

Merhabalar,

Ben ekim ayı başında ankara antlaşması vizesi için başvurmuştum fakat bazı kararlarım sonucu homeoffice mektup yollayıp pasaportumu geri istedim normalde 10 gün içinde geri yolluyorlar dendi bana fakat ben tam 1 aydır bekliyorum pasaportumun geri gelmesi için bunun nedeni ne olabilir gerçekten bekleme süresi 10 gün mü yoksa daha fazlamı bunun cevabını yazarsanız çok sevinirim.

Saygılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: