Çok değil, bundan sadece 3 yıl öncesine kadar, Afrika, Ortadoğu ve Asya”dan Avrupa’ya göç etmek hemen her yoksulun hayaliydi. Akdenizde batan veya karaya oturan teknelerde her yıl yüzlerce göçmen hayatını kaybetmekteydi. Hatta, göç akımını engellemek ve sınırları korumak amacıyla Avrupa Birliği özel bir polis gücü oluşturmuştu.

Son 3 yıl içinde göç akımı giderek zayıfladı ve son bir kaç aydır tam tersine döndü. 2 ay önce Hollanda’lı bir  TV şirketi, İspanya’dan Fas’a kaçak yollardan giden İspanyol göçmenlerin dramını ekrana getirdi. 3 yıl öncesine kadar her yıl üçündü dünya ülkelerinden İspanya ve İtalya’ya kaçak yollardan giriş yapanların yerini şimdi Avrupa Birliği ülkelerinden üçüncü dünya ülkelerine çalışmak amacıyla gidenler aldı.

Hollanda’lı TV kanalı, ayda sadece 300 Euro için, çok kötü koşullarda ve sıkış tıkış tek odada yaşayan İspanyolların dramını işledi. İşsizlik oranının bir çok şehirde %70’i aştığı, ortalama işsizlik oranının %30 olduğu İspanya’da, aç ve işsiz kalan insanlar çareyi Fas’a kaçak yollardan geçip, polise yakalanmadan çalışmakta buluyor.

Avrupa Birliği’nde, sadece İspanya’dan değil, Polonya, İtalya hatta İngiltere ve Hollanda’dan da Afrika ve Asya’ya tersine göç her geçen ay giderek hızlanıyor. Hatta, Türkiye İş Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de iş arayan yabancıların sayısında çok hızlı bir artış var.

Kim bilir belki de, önümüzdeki 10 yıl içinde, İngiltere’ye girmek için vize kuyruğunda bekleyen Türklerin yerini, Türkiye’ye girmek için Kensington’daki Türk Büyükelçiği önünde vize kuyruğunda bekleyen İngilizler alacaktır.

Türkiye’nin ekonomide parlayan yıldızı parlamaya ve Avrupa Birliğindeki kriz de bu şekilde derinleşerek devam ederse, Türk Hükümetinin bir an önce vize sistemini gözden geçirmesi gerekecek.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: