13 Haziran 2012’de İngiltere parlamentosu tarafından kabul edilen yasa metni, İngiltere’de yerleşik durumda olan İngiltere vatandaşları ve süresiz oturum izni sahipleri ile İngiltere’de iltica başvuruları kabul edilmiş olanların aile bireylerini ilgilendiriyor.

Hükümete göre reform niteliğinde olan bu değişiklikler, gerçekte onbinlerce kişiyi çok zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Yasaya göre, 9 Temmuz 2012’den sonra uygulamaya girecek kurallar şunlar:

  • Süresiz oturum izni için eskiden 2 yıl olan bekleme süresi, 5 yıla çıkarılıyor. Aynı zamanda, bu süre zarfında devlet yardımı alınması kesinlikle söz konusu olamayacak.
  • İngiltere dışında 4 yıl beraber yaşayan eşlerin otomatik süresiz oturum izni alması artık mümkün olmayacak. Bunların İngiltere’de 5 yıl beraber yaşaması gerekecek.
  • Eşini getirmek isteyenlerin, yılda en az 18,600 sterlin kazanıyor olması gerekecek
  • Eşi ve 1 çocugunu getirmek isteyenler için minimum kazanç miktarı 22,400 olacak ve her bir ek çocuk için bu miktara 2,400 sterlin eklenecek
  • Ve en zoru da, süresiz oturum izni almak isteyen eşlerin, orta düzey üstünde (B1 düzeyde) İngilizce bilmesi gerekecek.

Yapılan değişikliklerle, ülke dışındaki aile bireylerini çok ciddi zorlukların beklediği kesin. Ancak, Avrupa Adalet Divanı’nın insan hakları konusundaki hassasiyeti de ortada. Bu nedenle, ülke dışındaki eş ve çocuklarını İngiltere’ye getirmek isteyenler zorlu bir yasal mücadeleye hazır olmalı. Bize göre, hükümetin yaptığı bu değişiklikler, ciddi bir yasal mücadele ile Avrupa Adalet Divanı’ndan geri dönecektir.

Aile birleşimi, evlilik vizesi ya da süresiz oturum iznine başvurmak isteyenlerin, hızlı bir şekilde 9 Temmuz 2012’den önce başvurularını yapmalarını tavsiye ediyoruz.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: