Geçen ay İçişleri Bakanı tarafından açıklanan ve 2014 yılı içinde yasalaşması beklenen yeni kurallara göre, Family Visitors (Aile Ziyaretçi) vizesinde geçerli olan temyiz (appeal) hakkının tamamen kaldırılması söz konusu olacak.

Şu an geçerlilikte olan yasalara göre İngiltere’deki yakın akrabalarını ziyaret etmek isteyenler, vize başvurularının red edilmesi durumunda mahkemeye itiraz (appeal) edebiliyorlar. Ancak akraba vizelerinde temyiz hakkı için, akrabalık derecesine bakılıyor ve 1. derece veya yakın akraba olmak gerekiyor. Eş, çocuk, kardeş, anne-baba, kayınbirader, baldız, kaynana, kayınpeder, amca, dayı, hala, teyze ve bunların çocukları akraba ziyaretçi vizesine başvurabiliyor ve vizelerinin red edilmesi durumunda mahkemeye itirazda bulunabiliyorlar.

Hükümet, ilk etapta temyiz hakkını yakın akrabalar için (amca teyze kuzen gibi) kısıtlama yoluna gidecek ve 2014’ten itibaren de, “Family Visitors” vizesinde tüm akrabalar için temyiz hakkını kaldıracak. Bu anlamda, 9 Temmuz 2012’den itibaren yakın akrabalarda yani amca, dayı, teyze, hala ve bunların çocuklarının temyiz hakkı olmayacak.

Ancak, 2014’ten itibaren eş ve çocuklar dahil herkes için temyiz hakkı kaldırılacak.

Kanun tasarısı, akraba ziyaretçi vizelerini kullanarak ülkeye gelen ancak geri dönmeyen kişi sayısının kaçak göçmenler içinde yüksek oranda olmasından dolayı hazırlandı.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: