Vizesiz Dünya’da hep olumsuz haberler olacak değil. Bu hafta, İçişleri Bakanlığından en azından Türkleri ilgilendiren olumlu bir haber geldi.

Bakanlığın yeni vize politikasına göre, 6 aydan daha uzun süreli vizelere belli başlı ülkelerden başvuranların Tüberküloz (verem) testini geçme koşulu getirildi. Test, aralarında Rusya, Çin gibi ülkelerin de olduğu 67 ülkeden yapılacak başvurularda zorunlu olacak. Bu 67 ülke arasında Türkiye’nin adı geçmediği için, Türkiye’den yapılacak başvurularda, vize onayından önce Tüberküloz testi zorunlu olmayacak.

İngiltere aslında bu uygulamayı, Dünya sağlık örgütünce Tüberküloz riskinin yüksek olduğu ülkelerden gelenlere yıllardır uygulamakta. Havaalanlarında hazır bulundurulan tıbbi personel, riskli ülkelerden gelen ziyaretçileri, röntgen cihazlarından geçirerek, verem riski olup olmadığını belirlemeye çalışmakta. Ancak, son yıllarda İngiltere’deki tüberküloz hastalıklarının artmasının nedeni, İngiltere’ye dışarıdan gelenlere bağlandığı için hükümet böyle bir önlem almaya zorlandı.

İngiltere, Tüberküloz testini Türkiye’den istemeyecek, ancak, bazı ülkeler Türkiyeden başvurularda bu testi zorunlu kılıyor. Örneğin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada, (uzun süreli vizelerde) Türk Vatandaşlarından tüberküloz testini geçmelerini zorunlu kılıyor.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: