Türkçe konuşan toplumda, Ankara Anlaşması ve Ankara Antlaşması kavramlarından hangisinin Avrupa Birliği’nin çekirdeğini oluşturan anlaşma olduğu konusunda fikir ayrılıkları yaşanıyor. Bazıları, Ankara Antlaşması terimini kullanırken, bir çoğu Ankara Anlaşması’nı kullanıyor.

Gerçekte, “Antlaşma” ülkeler arasında askeri anlamda yapılan sözleşmelerde ve saldırmazlık paktlarında kullanılan bir ifade.

“Anlaşma” ise, ülkeler arasında politik, ticari, kültürel, ekonomik işbirliği konusundaki yazılı sözleşmelerdir.

Kavram karmaşalarını Wikipedia’da yazan editörlerin de hatalı yazdığını görmekteyim. Ancak işin gerçeği, İngilizce “Agreement” kelimesinin Türkçe’ye “Anlaşma” olarak çevrileceğidir. Bu anlamda, “ECAA – European Community Association Agreement” yani 1963’de Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan ülkelerle Türkiye arasında imzalanan “ECAA with Turkey” ifadesinin bilinen yaygın terimiyle “Ankara Anlaşması” olduğu gerçeğine ulaşırız.

“Ankara Antlaşması”, ise 1921’de Ankara’da imzalanan Türkiye ile Fransa arasındaki saldırmazlık anlaşmasıdır. Bu anlaşma ile genç Türkiye devleti ile Fransa, güney cephesinde askeri faaliyetlere ve savaşa son vermiş ve Güney sınırları çizilmiştir.

Bu anlamda, “Ankara Anlaşması” ‘nın İngiltere’deki Türk yatırımcılara verilen vize türünde gerçek karşılık olduğunun altını bir kez daha çizmekte yarar buluyorum ve özellikle Wikipedia’da yazan editörlerin, kullandıkları terimleri yeniden gözden geçirmelerini ümit ediyorum.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: