Son 1 aydır, başta Heathrow havaalanı olmak üzere, İngiltere’deki tüm havaalanlarında, pasaport kontrolünden dolayı oluşan uzun kuyruklar bu hafta İngiltere meclisinde gündeme alındı. Muhalefet milletvekillerinin yanısıra, iktidardaki partilerin milletvekilleri de, uzun kuyruklardan dolayı, İngiltere’nin itibarının ciddi anlamda zedelendiğini dile getirip, İçişleri Bakanı’ndan çözüm bulmasını istediler.

İngiltere’ye giriş yapılan havaalanı kontrol noktalarında, personel yetersizliğinden dolayı İçişleri Bakanlığı oldukça zor durumda. Bazı günler, kuyruklarda 3 saati aşkın süreyle bekleyenler de oluyor. Uzun kuyrukların, pasaport kontrol salonlarından taşıp, koridorlara kadar uzandığı da görülmekte.

Hatırlanacağı üzere, hükümetin kemer sıkma politikasından ötürü, bu yıl başında İçişleri Bakanlığının 8800 olan kadrolu personel sayısının yaklaşık %10’u işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılanların önemli bir kısmı, Havaalanlarındaki pasaport kontrol memurlarının olduğu ve bundan dolayı uzun kuyrukların oluştuğu ileri sürülüyor.

Ancak, sadece havaalanlarındaki pasaport kontrol noktalarında sorun yaşanmıyor. Vize uzatma veya değiştirme başvurularında da ciddi anlamda sıkıntılar yaşanıyor. TIER 1 Post Study Work vizesine başvuralar, normalde 2 ayda sonuçlanan dosyalar için, 3 ayı aşkın zamandır haber alamıyorlar. Ankara Anlaşmasında başvurusunun sonuçlanması için aylarca bekleyen yüzlerce Türk vatandaşı var.

Uzun bekleme süreleri, tüm göçmenlik kategorilerinin yanısıra vatandaşlık başvurularını da etkilemiş durumda. Olimpiyat oyunları için, sınır noktalarında pasaport kontrolünden geçecek kişi sayısının, normalin 2 katına çıkmasının beklendiği yaz aylarında, İçişleri Bakanlığı’nın itibarını korumak için ne tür girişimlerde bulunacağı merakla bekleniyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: