Ingiltere’de “Work Permit” – Çalışma İzni ile kalanların, İçişleri Bakanlığının son yayınladığı kurallardan etkilenmeyeceği açıklandı. Bilindiği üzere, 2011’in son çeyreğinde İçişleri Bakanlığı, ülkede çalışma izni ile bulunanların 5 yıllık süre sonunda süresiz oturum izni alabilmeleri için, son 5 yıldaki maaşlarının belli bir sınırda olması gerekeceğini belirtmişti.

5 yıl süreyle İngiltere’de süresiz oturum izni umidiyle kalan onbinlerce çalışma izni sahibine soğuk duş etkisi yapan bu kısıtlama, İngiltere Yüksek Mahkemesi başkanınca yasaya aykırı bulundu. Mahkeme başkanı, kuralların geçmişe yönelik uygulanamayacağını ve insan haklarına aykırı yeni hükümler içeremeyeceğini belirterek, çalışma izni sahiplerinin rahatlamasını sağladı.

Home Office, 2011’in sonunda açıkladığı yeni kurallara göre, çalışma izni sahiplerinin süresiz oturum izni alabilmeleri için, yılda en az 40 bin sterlin maaş almaları gerekecek. Üstelik bu maaşlarını, 5 yıl boyunca açıklanan en düşük ücret tarifesinden almak zorunda kalacaklar. Bir çok çalışma izni sahibinin, yılda ortalama 20-25 bin sterlin maaş karşılığı çalıştığı düşünüldüğünde, yeni karardan onbinlerce çalışma izni sahibi etkilenecek ve süresiz oturum izni alamadan ülkelerine geri dönmek zorunda kalacaklardı.

Yüksek mahkeme başkanının rahatlatıcı son açıklaması, adaletin her zaman mazlumdan yana olduğunun bir başka gösterisi oldu.

Home Office’in yeni kararları, halihazırda çalışma iznine sahip olanları  etkilemeyecek ancak bundan sonra çalışma izni alacakları etkileyecek.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: