İngiltere Konsoloslukları Yeterince Ders Çıkarmamış

Vizesiz Dünya tarafından tarihinde yayınlandı

Geçen hafta bakanlık başmüffettişi John Vine tarafından yayınlanan “Entry Clearance Decision-Making: Global Review” – Vize Karar Mekanizması Global Gözlem raporunda, bazı İngiltere vize merkezlerinin 2010’da yayınlanan rapordan gerekli dersleri almadığı ve hatalarına devam ettikleri yer aldı. Bu vize merkezleri arasında, İstanbul’daki Başkonsolosluk da var.

Başmüffettişe göre, konsolosluklar yeterli delil olmaksızın vizeleri red etmeye devam ediyor, red kararları keyfi olabiliyor. Bazı vize memurlarının verdikleri karardan bilgisiz, eğitimsiz ya da deneyimsiz olduğu çok belirgin oluyor. Buna ek olarak, vize memurlarının amiri pozisyonundaki Vize Müdürleri de, memurların verdikleri kararları yeterince takip etmemekle eleştiriliyor.

İstanbul’daki Başkonsoloslu’ğun son zamanlarda net ve kabul edilebilir kararlar verdiğini düşünüyordum. Ancak başmüffettişin bu raporu beni oldukça şaşırttı. Demekki halen haksız yere canı yanan çok fazla Türk vatandaşı var.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: