İngiltere İçişleri bakanlığı ve vize başvuru merkezlerinin verdiği vize kararlarının temyiz edildiği mahkemelerin, 1 Ocak 2012’den itibaren ücretli olacağını açıkladı. Bir başka ifadeyle, eğer vizeniz haksız yere verilmediyse, hakkınızı aramak için mahkemeye para ödemeniz gerekecek.

Bir yandan yapılan haksızlıkla vizeniz red edilirken, diğer yandan hakkınızı aramak için gideceğiniz mahkemede bir başka haksızlığa maruz kalacaksınız.

Sözlü temyiz duruşmaları için 140 Sterlin ücret ödemeniz gerekecek. Örneğin 70 kusur sterlin ödeyip, akrabanızı ziyaret etmek için İngiltere vizesine başvuruyorsunuz. Keyfi nedenlerle başvurunuz red ediliyor, hakkınızı aramak için mahkemeye gidiyorsunuz, ama ek olarak 140 sterlin daha ödemeniz gerekiyor. Yani normalde 70 kusur sterlin ödemeniz gerekirken, haksız yere toplamda 210 kusur sterlin ödemiş oluyorsunuz.

Eğer bir haksızlık varsa, bu 140 sterlin neden ek olarak alınacak? Vize memurunun keyfi redlerinin cezasını aylarca süren mahkeme sonucunu bekleyerek çeken Türkiye insanı, şimdi buna ek olarak para da ödemek zorunda kalacak.

Korkarım ki, bu sadece bir başlangıç. Her yıl vize ücretlerini enflasyonun çok üstünde arttıran hükümet, mahkeme paralarını da ciddi oranlarda arttırarak, İngiltere vizelerini tam bir işkenceye ya da tabiri caizse, para makinesine çevirebilir.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: