İngiltere İçişleri Bakanlığı, TIER 4 öğrenci vizesi kategorisinde sponsor olarak yer alan 450 eğitim kurumunun sponsorluk lisansının iptal edildiğini açıkladı.

Hükümetin açıklamasına göre, bu okullar özellikle uzak doğu, Çin ve Hindistandan her yıl 11,000 niteliksiz öğrencinin gelmesine aracılık ediyordu.

Öğrenci vizesinde puanlama sistemine geçip, TIER 4 kategorisini ve bu kategorinin gerekleri olan kuralları ortaya koyan hükümetin bizzat kendisi olduğu çok çabuk unutuldu. Öğrenci vizelerinin puanlamaya tabi tutulmasının anlamsız olduğuna inanıyoruz ve eski sistemin, yani vize memurunun öğrenciyi görerek karar vermesinin daha adil olduğunu düşünüyoruz.

Kapatılan 450 eğitim kurumunun çok büyük bir kısmının, ucuza hizmet veren dil okulu olduğu düşünüldüğünde, bugünden sonra İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenlerin daha fazla ücret ödeyecekleri de göz ardı edilmemeli. Bu durumda kaybeden yine öğrenciler ve bu öğrencilere ucuza hizmet sunan okullar oldu. Bu okullarda çalışan ve şimdi işsiz kalan öğretmen ve idari kadroyu saymaya dahi gerek yok.

Hükümet, ayrıca geçen ay TIER 4 vizesi için finans belgesi veren Pakistan, Hindistan ve Filipinlerden bazı bankaları kara listeye almıştı. Bu bankaların sahte finans belgeleri verdiği, gerçekte olmayan banka hesaplarını varmış gibi gösterdikleri öne sürülüyor. Hükümetin açıkladığı kara listede,   Pakistan, Hindistan ve Filipinlerden yüzlerce banka yer alıyor.

Ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti’nde bazı bölgelerden TIER 4 vizesine başvuranların, gerekli kriterlere uysalar dahi başvurularının kabul edilmemesi yönündeki gizli bir bakanlık genelgesi olduğu da bugünlerde çok sık dile getiriliyor.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: