İngiltere hükümeti, çalışma izni vizelerinin suistimal edildiğini, işverenlerin çalışma izni aldıkları elemanlarına, bakanlığa beyan ettikleri maaşı ödemediklerini ve bu elemanları ucuz işçi olarak kullandıklarını öne sürerek, TIER 2 vize kategorisinde bazı iyileştirmelere gideceklerini açıkladı.

İngiltere’de kurulu işyeri sahipleri, gerekli kriterlere uymaları ve piyasada geçerli gerçek ücreti ödemeleri koşuluyla TIER 2 vize kategorisi ile İngiltere dışından yabancı işçilere çalışma izni alabiliyor. Ancak işverenlerin gerçek niyeti, yurtdışından ucuz işçi getirmek ise, bakanlığa yüksek maaş beyan etmelerine rağmen, bu işçilere düşük maaşlar ödeyebiliyorlar. Bu durumda, çalışma izni alan kişilerin aslında düşük düzeyde kalifiye olmayan işçiler olduğu ortaya anlaşılıyor. Bu durumun, ülkedeki yabancı işçi sayısının artmasına karşılık İngiltere vatandaşlarının işsizlik oranının yükselmesine neden olduğu öne sürülüyor.

Hükümet, beyan edilen maaşın ödenip ödenmediğini 31 Ekim 2011’den itibaren ciddi olarak takip edecek ve 2012’nin başından itibaren işverenlerden elemanlarına ne kadar maaş ödediklerini ispatlayan vergi dökümanları istenecek.

Aynı zamanda, UK Border Agency görevlileri de yabancı işçi çalıştıran işyerlerine habersiz baskınlar düzenleyip, söz konusu işçilerin gerçekte açıklanan kalifiyede olup olmadıklarına ve aldıkları maaşların sorgulanmasına da gidilebilecek.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: