İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması vizelerinin suistimal edildiğini öne sürerek, süreci zorlaştırıcı bazı önlemler alacağına dair ilk işaretleri vermeye başladı.

Bazı memurlardan edindiğimiz izlenimlere göre, Home Office’in önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde mülakat sistemine geçebileceği konuşulmakta. Mülakat sistemine geçilirse, Ankara Anlaşmasına başvuru yapanların önemli bir kısmının ciddi zorluklarla karşılaşabileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Home Office’de plan ve prensipleri uygulayan üst düzey yöneticilerin, özellikle temizlik işleri, freelance berberlik gibi belli bir sermaye ihtiyacı olmadan yapılan işlerden ciddi rahatsızlık duydukları biliniyor. Home Office’e göre, bu tür işleri yapmak üzere başvuranların gerçek niyeti, iş planında bahsettikleri işleri yapmak değil. Başvuranların önemli bir kısmının, kendilerini iş yapıyormuş gibi gösterip, aslında başka yerlerde işçi statüsünde çalıştıklarından ciddi olarak şüpheleniliyor.  Bu doğal olarak, hükümetin yabancı işçi sayısını azaltma çabalarına da darbe vuruyor.

Home Office’te üst düzey görevliler, ciddi olarak iş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşmasından yararlanmasına olumsuz bakmıyorlar. Aksine, bu kişilerin yapacakları işlerle İngiliz ekonomisine katkıda bulunabileceklerine de inanıyorlar. Ancak onlara göre esas sorun, kendilerini iş yapıyormuş gibi gösterip, aslında farklı işverenlerde çalışan kişilerin olması. Bazı Home Office yöneticilerine göre, bu durumda olan yani anlaşmayı suistimal edenlerin oranı %90’lar civarında ve bu hükümette de ciddi rahatsızlıklara neden oluyor.

Bakanlık görevlileri, Ankara Anlaşmasına başvurularda duydukları rahatsızlıkları eskisi gibi vizeleri kolaylıkla onaylamayarak belli etmeye başladılar bile. Geçen ayın sonundan itibaren, bazı memurlar sudan sebeplerle vize başvurularını red ediyor. Sözkonusu red kararlarını veren memurların, geçmişte zorluk çıkarmadan vize verdikleri düşünüldüğünde; ve özellikle bu memurların red kararları incelendiğinde, ileride Ankara Anlaşmasında ciddi zorlukların ortaya çıkacağını öngörmek için kahin olmak gerekmiyor.

Red kararları arasında, daha önce hiç öne sürülmeyen ilginç nedenler de bulunuyor. Örneğin, yell.com sitesinde; ankara anlaşmasına başvuran kişi ile aynı işi yapan rakiplerin sayısına bakılarak, başvuran kişinin rakipleri karşısında iş yapamayabileceği tezi sıkça işlenmeye başlandı.

Temyiz mahkemelerinin bu anlamda önümüzdeki aylarda ciddi olarak devreye gireceğini düşünüyoruz. Tabii ki, konusunda uzman olan Avukatların, normal koşullarda fazla zorluk yaşamayacakları da ortada.

Türk hükümetinin de, devreye girip, muhtemel zorluklara karşı şimdiden lobi çalışmalarına başlaması da gerekecek.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: