Bugün, İçişleri Bakanlığı’nın bir müvekkilimize verdiği sınırdışı edilme kararının mahkeme tarafından düzeltildiği bir gün oldu. Uzun zamandır İçişleri Bakanlığı’nın karmaşık TIER 4 öğrenci vizesinden hepimiz yakınıp duruyoruz. İngiltere’de eğitim alan bir öğrenci, bakanlıktan izin almadan bir başka eğitim kurumunda eğitim alamıyor. Çünkü bakanlık kuralları bu şekilde. Peki neden böyle bir kural konmuş? Bu kuralın mantığı nedir? Bakanlık bu kural ile neyi amaçlıyor? Bu soruları bizzat bakanlık çalışanlarına sormamıza rağmen, bir türlü tatmin edici yanıt alamadık.

2 ay önce, bakanlıktan izin almadan okul değiştirip yeni okulunda eğitime başlayan bir müvekkilimizin vize başvurusu, bakanlıktan izin almadan okul değiştirdiği gerekçesiyle red edildi. Sadece bununla da yetinilmedi, müvekkilimizin vizesi bittiği ve biten vizesi uzatılmadığı için, ülkeden ayrılması ve Türkiye’ye geri dönmesi istendi.

Müvekkilimizin onayı ile Bakanlığı mahkemeye verip, verilen kararın insan haklarına ve eğitim alma hakkına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtık. Geçen ay görülen davada, mahkeme hakimi de, bakanlığın neden bu tür bir kural koyduğuna anlam verememiş olacak ki, müvekkilimize bakanlığın verdiği kararı toptan bozdu ve vizesinin mahkeme kararı ile onaylanmasını emretti.

Bu örnek olabilecek dava ile, bakanlığın uyguladığı anlamsız kurallardan bir tanesi daha mahkeme kararı ile çürütülmüş oldu. Tabii ki, bu sadece müvekkilimizi değil, firmamızda çalışan tüm dosya uzmanı ve avukat arkadaşlarımızı da ciddi anlamda sevindirecek bir karar olmuştur.

Bu karar, bir kez daha bakanlık vize memurlarının verdiği kararların adil mahkemelerde nasıl geri döndüğünün bir ispatıdır.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: