2011 Nisan ayında yürürlülükten tamamen kaldırılan TIER 1 (Genel) vizesinin yerine uygulamaya alınan TIER 1 Üstün Yetenek vizesi nihayet başvurulara açılıyor.

TIER 1 üstün yetenek vizesi (TIER 1 – Exceptional Talent), dünya çapında sanat ve bilim alanlarında çok üstün çalışmaları olan kişileri kapsıyor. Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu kişilerin kimler olduğuna, İngiltere’nin tanınmış bilim ve sanat kurulları karar verecek.

Bu vize kategorisinde yıllık toplam limit 1000 kişi ile sınırlandırılıyor. Dolayısıyla, her yıl dünya çapında üstün başarılı onbinlerce başvuran aday arasından sadece ilk 1000 kişi bu vizeyi alabilecek.

Vizeye başvurmak isteyen adayların, kendi ülkelerinde tanınmış yazar, bilim adamı veya sanatçı olması; yayınlanmış veya bilinen eserleri olması; akademisyenler için doktora düzeyinde mezuniyet olması; buluşları veya ürünleri ile ülkesinde veya uluslararası bir ödül almış olması gerekecek. Adayların aranan kriterlere sahip olup olmadığına ise, Kraliyet Bilim Topluluğu (Royal Society), İngiltere Sanat Kurulu (Arts Council England), Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering), Birtanya Sosyal ve Bilim Akademisi (British Academy) kurulları karar verecek.

Başvurular 9 Ağustos 2011’de resmen başlıyor. Bilgi almak isteyenler, Garth Coates Solicitors hukuk danışmanlarından destek alabilir.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: