Geçen hafta İngiltere’deki göçmenler için kara bir haftaydı.

İngiltere’de 35 yıldır, ülke çapında 14 farklı ofisten 300 çalışanı ile maddi durumu iyi olmayan göçme

nlere ücretsiz hukuki destek ve tavsiye sunan IAS – Immigration Advisory Services (Göçmen Tavsiye Hizmetleri), geçen hafta

iflasını verdi ve kapanış işlemlerine başladı. IAS, son 35 yılda haksızlığa uğramış zor durumda onbinlerce göçmene destek sunmuştu. Maddi gücü iyi olmayanların tercih ettikleri bir kurum olarak, göçmenleri mahkemelerde ve içişleri bakanlığında temsil etmekteydi.

IAS’in kapanışını vermesi ile binlerce dosyanın avukatsız kalacağı öngörülüyor. Bu tabii ki, zor durumda olan binlerce göçmeni çok daha zor duruma düşürecek. IAS, geçen hafta yaptığı açıklamada, artık bu dosyaları takip edemeyeceklerini, dosya sahiplerinin mahkemelere veya içişleri bakanlığına yazarak dosyalarını takip etmelerini, gerekirse avukat tutmalarını istemişti.

Hukuki yasal yardımlardan sorumlu bakan Jonathan Djanogly bugün yaptığı bir açıklama ile, IAS’in yüksek maliyetler nedeniyle ayakta kalamadığını ancak bu kurumun yerine yeni bir kurumun geleceğini bildirdi. Hali hazırda işler durumda bir kurum varken, bu kurumu kapatıp yeniden bir kurum oluşturmanın mantığını ise ben dahil hiç kimse anlamış değil.

IAS’da geliştirme programlarını takip ederken tanıştığım bir kaç yöneticiye geçen hafta ulaşmaya çalıştım. Ulaşabildiklerim, işsiz kaldıkları için kendi durumlarının ne olacağını merak ediyordu. Herkes için gerçekten çok üzücü bir tablo oluştuğunu belirtmem gerekiyor.

Umarım bakan Djanogly, yeni kurumu oluşturma fikrinda ciddidir ve sadece ortada kalan 300 IAS çalışanına yeni bir ümit doğurmakla kalmaz, aynı zamanda binlerce göçmenin sönen umutlarına çare olur.

 


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: