2 hafta kadar önce aldığım bu haberi, çok yoğun iş ortamından dolayı bugün sizlerle paylaşabiliyorum.

19 Mayıs 2011’de, İngiltere Başbakanı David Cameron’a Parlamentoda milletvekillerince sorulan sorular arasında çok ilginç bir soru ve bu soruya başbakan tarafından verilen yanıt herkesin dikkatini çekti. Aslında uzun zamandır, bu tür gelişmenin olacağını hepimiz bekliyorduk. Bu soru ve yanıt, beklentilerimizde bizi haksız çıkarmayacak gibi görünüyor.

Başbakanın partisi Muhafazakar Parti Kettering Bölgesi Milletvekili Philip Hollobone tarafından sorulan soru, 2003 Göçmenlik Yasasındaki 14 yıl kuralı olarak bilinen maddeyi kapsıyor. İlgili madde, İngiltere’de yetkililere yakalanmadan 14 yıl kaçak olarak kalanların süresiz oturum izni alabilmelerine olanak sağlıyor.

Başbakan Cameron, bu soruya 2011 sonunda yeni bir yasanın hazırlanıp, uygulamaya konulacağını söyleyerek, 14 yıl kuralından yararlanmak isteyenlerin umutlarına son veren bir yanıt veriyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu, aslında uzun zamandır bekleniyordu. Ülkede yasal olarak kalanların bile hedeflendiği bir ortamda, kaçak durumda olanlara hiç şans tanınmayacağını tahmin edebiliyorduk. Başbakanın yanıtına göre, 2011 yıl sonunda yeni kısıtlamalar ve yeni kanunlar gündeme gelecek.

Bunları zaman içinde haber aldıkça sizlerle paylaşacağım.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: