Bugün, İçişleri Bakanlığı web sitesindeki güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Son zamanlarda öğrenci vizesinin zorlaştırılması, sınırdışı edilme kararları, Türkiye’nin iltica edenleri ve kaçakları geri almayı kabul etmesi gibi çok sayıda kötü haberden sıkılan İngiltere’deki Türkiyeli topluma nihayet güzel bir haber verebileceğim.

İçişleri Bakanlığı Certificate of Approval (COA) yani evlilik izni uygulamasına 9 Mayıs 2011 tarihinden sonra son verileceğini açıkladı. Aslında bu açıklama 7 Nisan’da yapılmıştı ancak paskalya tatili dolayısıyla şimdi sizlerle paylaşma fırsatı buluyorum.

Bilindiği üzere, İngiltere’de sahte evlilik yaparak kalmak isteyenleri engellemek amacıyla uzun zamandır İçişleri Bakanlığı, evlilik yapmak isteyenlerin evlenmeden önce bakanlıktan izin almasını şart koşuyordu. Burada amaç, sahte evlilik yapacak olanları, daha evlenmeden belirlemekti. Ancak uygulamada çok fazla sıkıntı yaşandı. Örneğin, resmi nikah yapmadan dini nikahla beraberlik kuranların önüne bir türlü geçilemedi.

Kutsal aile yapısının korunması ve eşlerin izin almalarının insan haklarının ihlali olduğuna hükmeden Lordlar kamarası, 30 Temmuz 2008’de evlilik izni uygulamasının yasal olmadığına hükmetmişti. Kamuoyunda BAIAI davası olarak bilinen duruşma sonrasında verilen bu kararın uygulanmaması için 3 yıldır İçişleri Bakanlığı mücadele veriyordu. Bakanlık, Lordlar Kamarasının yasal olmadığına hükmettiği uygulamaya devam etmek için tüm hukuki yolları denedi ancak başaralı olamadı.

Ve nihayet bu uygulamaya 9 Mayıs 2011 den itibaren son verileceğini açıklamak zorunda kaldılar.

Tabii, açıklama yaparken, “Mahkeme, evlilik izni uygulamasının zayıflamasına neden olmuştur” diyerek, son zamanlarda kamuoyunu çok meşgul eden SHAM MARRIAGE (sahte evlilik) olaylarında suçu mahkemenin üzerine atmayı da ihmal etmediler.

Ancak biz hukukçular için sonuç gerçekten çok güzel. Bundan sonra İngilterede evlenmek isteyen yabancılar bakanlıktan izin almak zorunda kalmayacaklar.


Vizesiz Dünya

Vizesiz Dünya, İngiltere Göçmenlik Kanunu'nda olan değişiklikleri, vizelerde yaşanılan sorunları ve haksızlıkları, mahkeme kararlarını burada bilgisayar ekranlarına taşıyor.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: